Лунный свет

Юр. адреса: 69067, м.Запоріжжя,
вул. Сечєнова 33-А, оф.25
Графік роботи: 09:00 - 20:00
Моб. тел.: +38 (050) 879 79 79
Е-mail:
L.svet.oxavna@gmail.com

Країни

Тури

Візи


Туристам → Посібник для гірськолижників

  • Типи розміщення та інші тонкощі гірськолижного відпочинку
  • Правила FIS
  • Підйомник. Види і правила користування
  • Гірськолижний одяг
  • Гірськолижні дисципліни
  • Знаки на картах трас
  • Як правильно підібрати лижні кріплення
  • Лижі для новачків і професіоналів
  • Колінопреклоніння
  • Падіння: контролюйте небезпеку!
  • Перевезення лижного спорядження
  • Порятунок лижників
  • 12 найкращих гірськолижних курортів для початківців
  • З копійчаним шиком
  • Тонкощі гірськолижної медстраховки
  • Повітряні сноуборд-трюки, повороти і стрибки
  • Backcountry: екстрим на диких схилах?
  • Фрірайд з гідами
  • Словник сноубордиста
  • Словник гірськолижника

  • Гірськолижна школа. Початковий рівень

    Багато з нас дивилися прекрасне відео з етапів різних змагань з гірських лиж, інші просто за порадами друзів, хтось просто за внутрішнім покликом свого серця вирішив самостійно встати на гірські лижі. Вони так і висять, нескінченно перебуваючи в туманній ейфорії представляючи те, що процес перетворення в гірськолижника ось-ось відбудеться, або навпаки, прибуваючи в постійному страху, в будь-яку секунду думають про неминучу травму. Після такого підходу не кожному вдається самостійно злізти з лиж, в результаті остаточно спотворивши сенс від першого знайомства з ними. Сподіваємося, що наша стаття допоможе вам зробити хоч і короткий, але правильний перший крок в прекрасний світ, кришталевих снігових трас, адреналіну і нових відносин. Бажаємо вам удачі і терпіння.

    Спробуємо розбити процес початкового навчання на кілька етапів, кожен з яких строго зв'яжемо один з одним ступенем звикання до екіпіровки і складністю виконуваних елементів. Зупинимося на можливості чітко сполучати повороти і впевненому відчутті себе на схилі Середнього ухилу і стану, бо далі кожен з вас в праві сам вибирати собі вчителів і свій власний стиль катання у численних напрямках гірських лиж, про які ви зможете дізнатися на сторінках нашого сайту.

    1-й етап: "перші кроки"

    Після того як ви перший раз влізли в гірськолижні черевики, взяли в руки пару чудових лиж і палиці, та ще якщо насунули новенькі окуляри на очі, не складно уявити себе космонавтом тільки що висадився на Марс. Що б ви зробили в ці хвилини, немає не треба, думаю було б правильним озирнутися, покласти лижі і з палицями в руках спробувати зробити перші кроки по прямій, вгору по схилу і вниз. На це піде трохи часу для того, що б просто звикнути до новеньких або не дуже черевиків, в яких насправді укладено основний ключовий момент в приборканні гірських лиж. Бо те зусилля, з яким ви змушуєте лижу повертати спочатку проходить через черевик і блазень його знає, яким воно буде правильним якщо ваші ноги не встигли подружитися з черевиками.

    Після того як ви відчули, що черевики вам підходять і при підйомі в гору ви чітко переносите свою вагу з лівої ноги на праву, при цьому мисок черевика не зісковзує вниз, а впевнено стирчить в твердому насті, можна сміливо одягати лижі і: ні-ні не вниз з криком "Банзай", а визначивши пологий, широкий ділянку довжиною близько ста метрів з хорошим викочуванням (кінцевий ділянку схилу), краще, якщо він буде трохи в гірку, приступити до підйому в гору на лижах "драбинкою" (боком), стежачи за тим, щоб лижі не перехрещувалися, а знаходилися паралельно.

    Так само не маловажно визначити загадкову лінію спаду на схилі, тоді ви зможете підніматися, правильно ставлячи лижі, а не скочуватися задом до краю схилу. Надалі ми ще часто будемо звертатися до цієї віртуальної лінії, так як саме навколо неї закручуються і зв'язуються повороти.

    Для визначення даної лінії необхідно встати на верху цікавить Вас схилу, зліпити грудку зі снігу середнього розміру і катнути його вниз. Від тієї точки, якою ви кинули грудку вниз до тієї точки, де він зупинився, спробуйте подумки провести пряму лінію, вона і буде називатися лінією спаду схилу або просто лінія схилу. Якщо бути зовсім точним, то вона буде лінією тієї ділянки схилу, на довжину якого покотився ваш клубок. По суті справи все гірськолижники, так чи інакше, здійснюють спуск по лінії схилу або паралельно їй, здійснюючи при цьому затяжні повороти в ту чи іншу сторону від цієї лінії.

    При черговому підйомі і спуску з гори в стилі "Драбинка" (боком), ви розумієте, що ваші лижі розташовуються паралельно, і ви в змозі контролювати їх. До цього моменту може пройти не один день. Можу вас запевнити, що всі відомі світу лижники починали ні чим не краще вас, але вони тому і відомі в своїй області, що вивчили лижну абетку від кірки до кірки.

    2-й етап: "Стійка"

    Перш ніж почати спуск з гори необхідно усвідомити для себе як правильно стояти над лижами, саме стояти, а не сидіти на них або лежати. Адже саме строго запрограмована в вашу свідомість класична постановка над лижами буде, як лакмусовий папірець, надалі відрізняти вас від загальної маси людей катаються на схилі гори, які не вчили буквар так званих гірськолижників.

    Класичною, тобто правильної гірськолижної стійкою вважається, давно визнане і відточене довгою практикою, положення людини над лижами, при якому його м'язи можуть швидко і точно реагувати на зміну рельєфу схилу, утримуючи при цьому верхній пояс перпендикулярно лиж, максимально точно не залежно від швидкості і відцентрового прискорення спрямованого вниз по лінії схилу. На фото чітко видно, що, не дивлячись на досить крутий ділянку схилу, верхній пояс райдера щодо лиж розташований практично перпендикулярно схилу. У професійних лижників правильне положення над лижами і чітке їх ведення називається "відпустити лижі по схилу", це одне з правил, коли лижа повертає чітко і без зриву, виписуючи красиві S - образні повороти.

    Для визначення вами правильної стійки спробуйте знайти на горі невеликий ухил по довжині лиж або трохи більше, головне, що б на схилі лежав який-небудь предмет, в який ви сміливо, можете впертися мисками лиж і не покотитися. Поставте лижі на ширині плечей, зігніть ноги в колінах так, що б вийшов кут 120-130 градусів. Верхній пояс поставте перпендикулярно лиж і злегка округлите спину. Руки тримайте перед собою, злегка зігнувши їх в ліктях. При їзді стежте за руками, так як, опускаючи руки вниз, плечі будуть прагнути за ними. Це не означає, що вам необхідно заблокувати їх в зігнутому положенні, немає, балансуйте руками вільно, але намагайтеся при цьому не опускати кисті рук нижче пояса це допоможе вам зберегти рівновагу. При спуску вниз уздовж лінії схилу, за заздалегідь визначеним вами маршрутом Не намагайтеся повертати, стежте за збереженням положення тіла над лижами, не дивлячись на нерівності поверхні схилу, до повної зупинки.

    Після того як в один зі спусків ви зможете зрозуміти, що ваші лижі, немов присоски по склу, ковзають вниз по схилу. Ногами, згинаючи і розгинаючи які, ви як би облизуєте невеликі горбки і ямки по довжині лижі, глибиною або висотою не більше 20 см, а ваш верхній пояс при цьому знаходився на фіксованій відстані від снігу, можна переходити до наступного етапу. Зрозуміти структуру і сенс "Облизування" горбків буде простіше, якщо ви згадаєте, як легкоатлет долає бар'єри, пробігаючи по гаревій доріжці. Його верхній пояс залишається практично нерухомим, щодо землі, а ноги підтягуючись під корпус, облизують бар'єр, потім блискавично одна задругой стосуються землі. Так і в нашому випадку дана динаміка рухів допомагає зберегти сили і швидкість при проходження траси.

    3-й етап: "Що таке поворот і з чим його їдять?"

    Докотилися! і одна тільки думка про те, що потрібно кудись і якось повертати призводить ваші м'язи в стан легкого алкогольного сп'яніння, змушуючи ноги рухатися в стилі танцю новонародженої Антилопи. Упевнений, що в ті дні, коли ви просто звикали до екіпіровці, форсуючи гору по прямій лінії, ви не раз намагалися закласти лихий поворот, деяким це вдалося, іншим ні. Не буду заперечувати, що трохи теорії на даному етапі, скоріше плюс, ніж мінус.

    Що б зрозуміти, як і які рухи необхідно зробити, після чого вперті лижі все-таки почнуть трохи повертати, необхідно чітко уявляти собі механіку повороту, для цього розкладемо сам поворот на так звані фази. Цих самих фаз в повороті до сьогоднішнього дня було і залишається три, вони вказані на фото. Розглянемо ці фази: (а) - перша фаза, початок повороту; (b) - друга фаза, ведення лиж уздовж лінії схилу; (з) - третя фаза, кінець повороту вона ж початок першої фази, але в зворотну сторону.

    Детальний опис кожної фази опустимо нижче, а зараз те саме вправу, після чого увійти в довіру до лиж буде досить просто - присідання в момент спуску по прямій. Якщо вас це здивувало, то марно. Ці самі горезвісні присідання краще будь-якої хитромудрої комбінації вправ координують вас на схилі, і найкращим чином допомагають відчути, що лижі, закріплені на ваших ногах, є їх продовженням, після чого, відчувши дане злиття і скомбінувавши присідання з фазами повороту, можна переходити до розучування техніки самих поворотів. Чим більше ви зможете зробити присідань на обраному вами ділянці схилу, тим краще. Наберіться терпіння і приділіть даній вправі хоча б 2-4 заняття, а найголовніше зрозумійте, що якщо ви будете на схилі робити тільки одні вправи, - толку будить мало, залиште місце для різних пустощів, творите як художник, грайте, адже Гірські лижі, перш за все, відпочинок, а вже потім спорт і все таке. Сподіваюся, що все так і станеться, а тренування перетворяться з пітливих мук в повний незабутніх вражень відпочинок. Після виконаної вами доброї сотні присідань і моїх полум'яних напуття можна переходити до заключного етапу наших занять, етапу самих поворотів і гальмування. Перейдемо від теорії до практики.

    4-й етап: "Повороти і гальмування"

    По суті, справа даний етап є загальною частиною всіх трьох етапів, адже без поєднання теорії з практикою неможливо домогтися бажаного результату. Спробуємо з'єднати окремі рухи, що виконуються в кожному з етапів в одне і отримати динаміку повороту.

    (А) - перша фаза повороту-момент початку повороту.
    У цій фазі необхідно згадати про 2-му і 3-му етапі, а точніше про тих присіданнях, які повинні були зміцнити м'язи, додати стійкості і про нудних підйомах в гору на лижах, коли ви строго стежили за їх паралельністю щодо один одному. Також згадаємо і про класичну гірськолижну стійку, яку ми будемо прагнути зберегти в кожній фазі, не можу не помітити, що вміння миттєво збиратися в стійку після численних помилок допущених при катанні і буде надалі визначати рівень вашої майстерності.

    Перед початком повороту згадайте момент підйому з сидячи у вертикальне положення. Так ось якщо в цей момент прискориться і випрямитися трохи активніше ніж зазвичай, то тиск на лижі вашої ваги частки секунди буде найменшим. Саме в цей момент необхідно змістити п'яти лиж вниз по схилу, тобто в протилежну сторону від повороту, миски в цей момент постарайтеся не рухати. Проробляючи це хитромудре рух, пам'ятайте про паралельності лиж і швидкому поверненні до стійки. Якщо ви її раптом порушили. Так само пам'ятайте, що ваші плечі в момент перетину лінії схилу повинні бути їй строго перпендикулярні, іншими словами ваші плечі при спуску з гори повинні завжди дивитися вниз по схилу, а не на його чудові околиці.

    Це так само є непорушним правилом гірськолижника, виконання якого подарує вам чіткий надійний поворот. Закінчення першої фази зафіксуйте легким присіданням, вихід з якого буде плавним переходом до другої фази повороту.

    (В) - друга фаза повороту-ковзання по прямій.
    Не важко здогадатися, що і в цій фазі є вправи, які ми фактично зазубрювали на схилі, проходячи від першого до третього етапу. Ковзання по прямій, і все ті ж присідання. Якщо ви правильно оцінили свої сили і вибрали не дуже крутий схил, то тривалість даного ковзання по прямому, буде залежати тільки від вашої готовності перейти до наступної фази повороту, так як швидкість буде не велика.

    Фаза (З-A).
    Ви запитаєте, чому ж з'явилося якесь подвійну назву, відповідь на питання зможе дати схема. Малюнок на схемі вказує не на кінець повороту, а на його продовження, тобто плавний перехід до початку наступного повороту. Тому, якщо ви не збираєтеся зупинятися на досягнутому, а продовжуєте сполучати праву дугу з лівої, відточуючи поки ще не сміливі руху, ця фаза буде для вас одночасно як кінцем так і початком наступного вже більш точного руху.

    Для того, що б підвести нашу статтю про те як зробити перші кроки на схилі не облажавшись, не можу не відзначити, що ми навмисно не стали загострювати свою увагу на тисячі інших вправ, так як переслідували мету навчити вас стояти над лижами правильно. Комплекс більш складних вправ буде служити доданню вам власного почерку на схилі, який ви зможете придбати тільки при особистому, а не шапочном знайомстві з інструктором.

    Зустрінемося на схилі! Бажаємо вам удачі і терпіння в нелегкому освоєнні азбуки гірськолижника.